ponedeljek, 24. avgust 2009

Kako daleč zares poleti kladivo?

Pred dnevi SMO dobili novega atletskega svetovnega prvaka. Primož Kozmus je zalučal kladivo dlje kot vsi ostali in pristal najvišje na stopničkah, oplemeniten z zlatom ob spremljavi naše domače himne. Vsa čast in čestitke za ta presežek in izreden rezultat.

Pri vsem tem pa je zanimivo predvsem vse tisto kar niti ne sodi k metu kladiva (slednje me je namreč oplazilo takoj po OI v Pekingu in mi začelo iti na živce že prav kmalu, sedaj pa je že na meji dobrega okusa). Namreč, vsak intervju, članek ali katerikoli že drug medijski utrinek, ki se vrti okrog našega junka, je povezano z denarjem. Povedano drugače; govora je v največji meri o tem, kako malo junak zasluži, kako malo ali skoraj nič država naredi za njegove rezultate. Slednje je servirano vse od olimpijskih iger v Pekingu, kjer je Primož osvojil zlato olimpijsko. Celo tako daleč je šlo, da je kasneje naš junak grozil, da nikoli več ne bo nastopal, če država ne uvede nekakšne rente za športnike?! Komu je že grozil in komu je sploh mar za njegove nastope?

Verjamem, da športnikom ni lahko. Tudi sam sem se več let trudil kao napol profi športnik v različnih panogah. Nikoli nisem postal svetovni prvak, niti evropski, za državnega pa je bilo dovolj. Okej, ampak nikoli nisem razmišljal, kako fajn bi bilo, da mi država podari rento, da mi bo zares okej. Sploh pa nisem treniral in tekmoval za te štose. In takrat tudi ni bilo tega vprašanja, ki se sedaj pojavlja vseskozi v medijih: Reševanja problema vrhunskih športnikov? Kar je sicer hudo hecen stavek. Koga že moramo reševati? Športnika - individualca ali morda 3000 delavk Mure, pa kakšnih 100.000 tistih, ki živijo pod življenksim minimumom, hm, ali pa kar vseh 80.000 brezposelnih. To bi pa bilo pravo reševanje in podvig!!!!

Ne, reševati se mora eksistenca olimpijskega in svetovnega prvaka, ki očitno s svojim moštvom na podlagi odličnih rezultatov ni sposoben pridobiti sponzorjev, ki bi bili pripravljeni vložiti v rezultate in tako posredno v oglaševanje svojega produkta. Verjamem, vse to bi bilo lažje z zmago v žepu v teku na 100 metrov, kot pa v panogi metanje kladiva, ki jo še atletski navdušenci komaj poznajo in, ki ima imidž po močnih dečkih bivše USSR in NDR.

Skratka, nehumano je, da država podarja kakršnekoli rente za športnike. Skoraj neverjetno je dejstvo, da država trenutno zaposluje znotraj policije in vojske 660!!! športnikov (takole na uč, to meri 950.000 eur mesečno). Dobro bi bilo, da država omogoči športnikom, da pridejo lažje do vrhunskih rezultatov in medalj, da jim nudi brezplačno šolanje, pa ugodnosti pri davkih, tudi sociali, da jim da možnost, da se morda kasneje vključijo v kakšne dodatne izobraževalne in družbene programe in procese, ki jih pozna večina smrtnikov. Želeli smo kapitalizem in tržno gospodarstvo, sedaj ga imamo in če slednje velja za delavke Mure, naj velja tudi za športnike.

Vredno branja: Koliko je vreden vrhunski športnik

4 komentarji:

LiSa pravi ...

Tole je pa TAKOOO dobro napisano, da sploh nimam komentarja. Ampak iz "nakladanja" športnikov (se pravi Kozmusa, v tem primeru) se res zdi, kot da trenirajo, trenirajo, trenirajo, samo zato, da pridejo na Olimpijado, ali kamorkoli že pač, osvojijo nagrado, pol bi se pa upokojili, delali več NIČ in prejemali državno rento. Ne rečem, nimam nič proti športnikom, vsaka jim čast, ampak vsak je enkrat hodil v šolo in si pridobil neko izobrazbo, torej če se da, naj si najde ustrezno službo. Država naj rajši na prvem mestu poskrbi za delavce, ki so ostali brez službe in nimajo osnovnih sredstev za preživetje...

Unknown pravi ...

...se podpišem pod tole

Sveljub pravi ...

Matej,
če tebi ni uspelo v tvojih športih, z vidika vrhunskih rezultatov, še ne pomeni, da moraš zmanjševati vrednost rezultatov drugih športov.

In bodi pošten, Kozmus je v večini svojih izjava vedno povdarjal, da je ON PRESKRBLJEN in da ima "dobre" sponzorje, da pa je problem za tiste, ki jim na OI ne uspe zmagati in končajo na 3.,4., 5, ...mestu in so še vedno vrhunski športniki...

Vrgel je kost za glodanje. Z rento se tudi sam ne strinjam, je pa vsaj začetek neke debate kaj in kako (ali sploh)lahko pomagamo športnikom z vrhunskimi rezultati. In tako sem ga tudi razumel.

Če policija in vojska ne bi zaposlovala tisti vrhunskih športnikov, ki jih, bi na koncu znalo privest do tega, da bi vsi igrali še samo nogomet!

Konec koncev, se (posredno in neposredno) preko športa vrne več denarja v državno malho, kot jo pa ta (država) nameni športu!

In uspešen vrhunski športnik (tudi Kozmus) na koncu vrne državi preko davkov več, kot pa sam od nje prejel, če tudi je zaposlen v policiji ali vojski!

Matej Mejovsek / tnord pravi ...

Ekola, častim Primoževe podvige, zmage, rekorde in še naprej trdno držim pesti za vsak uspeh, še posebej pa se veselim, ker je tako blizu nadaljšega meta v zgodovini metanja kladiva.

Okej, do sem vse prav. Dalje pa vsaj zame, tako kot sem razmišljal v sestavku. Prepričan sem, da se skozi šport ne vrne nič v državno malho (če že, potem v športnikove žepe). Se pa vrača skozi boljše zdravje ljudi, gibanje in vzgojo mladih... Stopi preko meje in vprašaj kogarkoli, kdo je recimo Primož K.: garantiram ti, da ga od 10.000, recimo vprašanih angležev, pozna morda eden (1). Zdaj pa jih vprašaj, kdo je Bolt? In garantiram ti, da ga pozna od 10.000 angležev, vsaj 7.000-8.000. Vidiš, Jamajki se pa res vrača skozi šport in tudi številnim drugim.